Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1936 postów 183 komentarze

Uważam Rze

"Pokłosie". Nudny film o zabijaniu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Pokłosie" jest nudnym, ciężkim, kiczowatym filmem, obliczonym na wywołanie zamieszania wokół produkcji i napędzenie widowni pochwałami "salonu" .

Wystarczy obejrzeć film "Róża" Wojciecha Smarzewskiego pokazujący początki powstawania polskiego osadnictwa przedwojennych niemieckich ziemiach i porównać go do "Pokłosia" Władysława Pasikowskiego, aby zrozumieć o czym mówię. Polacy u Smarzewskiego też są dobrzy i źli. Podobnie jak Niemcy. Ale motywy ich działania są pokazane i zrozumiałe. Bohaterowie Pasikowskiego są niewiarygodni. Widz nie może się z nimi utożasamiać, bo ich nie rozumie. Oglądając "Pokłosie" przypominały mi się słowa jednej z piosenek "Budki Suflera": "scenarzysta forsę wziął, potem zaczął pić i z dialogów wyszło dno - zero, czyli nic".

Szczytem kiczu jest ukrzyżowanie (kolejna prymitywna prowokacja) na drzwiach stodoły, w końcowej scenie, Polaka domagającego się prawdy o dawnych zbrodniach popełnionych na Żydach.

"Odwaga" Pasikowskiego ("Pokłosie" jest reklamowane jako najodważniejszy polski film) polega na tym, że dotknął się tematu rzeczywiście trudnego. Problem w tym, że fabułę zrobił prostą jak przysłowiowa konstrukcja cepa, a przez to pełną dziur. To nie jest prawda historyczna, a jedynie wariajacja na temat krzywd, które Żydzi zaznali od Polaków w czasie wojny. Ale elementarny brak odniesień do realiów historycznych sprawia, że ten ciężki film nie niesie żadnego przekazu. Gdyby w czasie wojny Hitler wpadł na pomysł eksterminacji rudych, to większość Polaków pomagałaby im się ukrywać, ale znaleźliby się tacy, którzy wykorzystywaliby ich sytuację do ograbiania ich, bezkarnego mordowania itp.

Czasem ciężkie, nudne filmy niosą ze sobą jakiś wartościowy przekaz. "Pokłosie" nie niesie ze sobą innego przekazu, jak: kasa, kasa, kasa. Pasikowski to reżyser, który od lat nie mógł nakręcić czegoś ciekawego. Zastosował więc prymitywną sztuczkę, której głównym celem był sukces finansowy. Zrobił film, który miał darmową reklamę i klakę salonu. "Lemingi" pobiegły tłumnie do kin, maszerują tam również całe szkoły karnie prowadzone na seans. A Pasikowski śmieje się z krytyków zarzucających mu antypolonizm i liczy kasę.

Znacznie bardziej groźne niż prymitywne "Pokłosie" były faktycznie antypolskie filmy typu "W ciemności" Agnieszki Holland, a wcześniej "Lista Schindlera" Stevena Spielberga, gdzie kłamliwie twierdzono, że historie oparte są na faktach. W filmie Holland oklaskiwanym przez salon Polacy byli przedstawieni jako niemalże benfecicjenci najazdu niemieckiego, mogący bez problemu robić zakupy w sklepach i obżerać się bez umiaru (faktycznie jedzenie było na kartki i nie można było go kupić, podobnie jak ubrań). U Spielberga z kolei w mało znaczących epizodach pokazuje się Polaków jako tych, którzy czuwają nad transportami Żydów, tudzież kibicujących i atakujących Żydów transportowanych do gett. Takie wstawki zrobione w dobrych filmach są naprawdę niebezpieczne.

Prymitywna fabuła, czyli fikcja literacka, tak przekonująca nie jest. Znamienne, że na swój film Pasikowski musiał szukać pieniędzy w Rosji, która w myśl starych zasad Sun Tzu, sieje w Polsce zamęt i obniża morale Polaków. Ale to już zupełnie inna historia.

 

 

KOMENTARZE

 • Bolszewickie bydło z tzw. "polskiego" instytutu... także miało w tym swój udział...
  *
  W 2011 roku, po wznowieniu prośby o dofinansowanie, Polski Instytut Sztuki Filmowej zasilił budżet produkcji o 3,5 mln złotych.

  Bolszewickim zwyczajem jest także zaganianie całych klas szkolnych na ten film...
 • All
  http://www.youtube.com/watch?v=G7BhIyvZz3s
 • @ AUTOR
  Jak rozumiem, ten film TEZ nie jest oparty na faktach, podobnie jak film Holland i Spielberga.

  Twierdzi pan, ze Pasikowski okazal odwage, ze nakrecil film na trudny temat, czyli temat rzekomych krzywd, ktore Zydzi doznali od Polakow w czasie WWII? Czy naprawde w dzisiejszej Polsce trzeba miec odwage, zeby krecic takie prozydowskie i antypolskie filmy?

  RE: To nie jest prawda historyczna, a jedynie wariajacja na temat krzywd, które Żydzi zaznali od Polaków w czasie wojny.

  --- Czy ma pan na mysli, ze ten film opowiada o czyms, co sie nie zdarzylo, czyli jest faktycznie klamliwy?

  Przy okazji, przypominam, ze w Polsce mozna dostac nawet 5 LAT WIEZIENIA za sceptyczne opinie na temat "holokaustu."

  W "naszym" kraju nie ma absolutnie zadnych sankcji prawnych za najbardziej nawet oszczercze opinie na temat Polakow w czasie WWII.

  Nie mam tu na mysli, ze takie sankcje powinny byc, ale ze nie powinno byc absolutnie zadnych sankcji za jakiekolwiek wypowiedzi, w tym te sceptyczne odnosnie do "holokaustu."

  Brak wolnosci wypowiedzi w Polsce, brutalne i tyranskie sankcje za wypowiedzi, czynia nasz kraj rodzajem domu wariatow.
 • All
  Hagada postrzega świat ze specyficznie żydowskiego punktu widzenia. Nie chodzi w niej o obiektywizm, lecz o subiektywizm wynikający z pojmowania i przeżywania żydowskości. O ile, używając kategorii grecko-rzymskich, pytamy, co jest dobre i prawdziwe, o tyle na gruncie hagady dominuje pytanie, co jest dobre i prawdziwe dla Żydów - mówi ks. prof. Waldemar Chrostowski.
  http://www.fronda.pl/a/hagada-czyli-to-co-jest-prawdziwe-dla-zydow,21044.html
 • @Łażący Łazarz 09:57:38
  W szczególności zgadzam się z osttanim akapitem. Czy oglądał Pan fimiki o Bezmienovie - byłym agencie KGB? Opisując zasady dokonywania przewrotu ideologicznego przez ZSRS właśnie też wspomniał o Sun Tzu.
 • @Pan Marky 10:36:42
  Celna obserwacja, że można zrobić nieprawdziwy film o polskich zbrodniach, ale zanegowanie holokaustu będzie karane.

  Problem w tym, że to prawo jest cenzurą (na co nie zwróciłem uwagi). Można nakręcić fikcję na temat zbrodni Polaków , ale nie można nakręcić filmu z fikcyjnymi zbrodniami negującymi holokaust Żydów. Rzeczywiście brak jest równości w zmyślaniu.

  Jednak trzeba pisać prawdę. Polacy mordowali Żydów w czasie II wojny światowej, byli też Polacy antysemici, którzy wykorzystali holokaust do własnego wzbogacenia. I to jest prawda. Podobnie jak fakt, że znaczny odsetek funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa po 1944 r. była pochodzenia żydowskiego. A UB mordowała polskich patriotów. Podobnie obciążający jest fakt, że ludność pochodzenia żydowskiego współpracowała z sowieckim okupantem w latach 1939-41 i po 44 roku. Tego wszystkiego nie wolno rozdzielać. Pokazywanie zbrodni jednej z narodowości, bez pokazania kontekstu całej sytuacji jest manipulacją.

  Gdyby Pasikowski nakręcił film historyczny musiałby pokazać rolę Niemców w pogromie Żydów, a także uzasadnić nienawiść sąsiadów, którzy chcieli pomścić krzywdy sowieckiej okupacji. Znów, to nie jest usprawiedliwienie dla okrucieństwa, ale jest niezbędnym faktem, aby zrozumieć to co zrobili tamtejsi mieszkańcy. Zrozumieć, nie usprawiedliwiać.
 • PASIKOWSKI SPRZEDAŁ SIĘ, CZYLI JEST KIM ?
  Sprzedał się reżyser, ale dlaczego ? przyczyny chyba dwie - długi okres milczenia mainstreamu i wycie Władka za uwielbieniem krytyki i widzów. Uznał, że jak nakręci fillm "pod Żydów", to sukces w towarzystwie pełny. i nie pomylił się. A poza tym proza życia - dobra wóda i miesięczne kace kosztują. Trzeba na to zarobić. Tylko dlaczego to my współsfinansowaliśmy ten film kwotą 3,5 mln zł z NASZYCH PODATKÓW ?! Ponieważ Instytut jest obsadzony przez nienawidzące polskości lewactwo. i obstawiam, że odpowiednie "czynniki" przymusiły decydentów do sfinansowania tego gniota. Można powiedzieć: ANTYPOLSKA AGITKA NA ZAMÓWIENIE ! Do tego z udziałem ćwierćinteligenta Stuhra z wiedzą o historii godną Ferdynanda Kiepskiego. Natomiast na film o Żołnierzach Wyklętych", Roju i Pileckim, pieniędzy jak nie było tak nie ma. Kłania się tajne przemówienie Jakuba Bermana z 1945 roku, bo inaczej nie da się już tego zrozumieć.
 • @Łażący Łazarz 09:57:38
  Podejrzewam, że film jest lotny jak radzieckie "17 mgnień wiosny", z którego pozostały tylko kawały o pałkowniku Isajewie vel Stirlitzu :-)
 • @Jan Piński 20:21:06
  Zbrodnię na Polakach żydowskiego pochodzenia z Jedwabnego opisali naoczni świadkowie :

  http://www.bialystok.ap.gov.pl/lomza/jedwabne.html

  A o ile mnie pamięć nie myli polscy współuczestnicy zbrodni zostali osądzeni po wojnie i ukarani - jeden stracony :

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Pogrom_w_Jedwabnem

  Poza tym szmalcownikom podczas wojny groził wyrok śmierci z rąk polskiego podziemia. Trochę tych wyroków wykonano.

  Zaś Polakom chroniącym Żydów również groziła wyrok śmierci z rąk Niemców. Tych wyroków była masa.
 • Tu nie chodzi o kasę.
  Tu chodzi o propagandę, tyle, że samofinansującą się, albo dochodową jeśli zagnają dzieci szkolne do kin stosownym nakazem.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930